Հանրապետական մանկաբուժական վերականգնողական կենտրոն
Հանրապետական վերականգնողական կենտրոնում միջազգային կամավորի ներկայությունը երեխաներին հնարավորություն է տալիս բացահայտելու տարբեր մշակույթներ և հասարակություններ՝ խթանելով հանդուրժողականությունը և նպաստելով նրանց ապագա ինտեգրմանը հասարակությանը: Կամավորը կկազմակերպի տարբեր ինտերակտիվ դասեր այնպիսի թեմաներով, ինչպիսիք են աշխարհագրությունը և էկոլոգիան: Նրանց դերը կներառի 4-ից 15 տարեկան երեխաների հետ բոլոր գործողություններով զբաղվելը:
Հանրապետական վերականգնողական կենտրոնը, որը հիմնադրվել է Երևանում 1989 թվականին երկրաշարժից հետո, սկսել է գործել 1991 թվականին: Սկզբնապես ֆինանսավորվելով Հայաստանի Առողջապահության նախարարության հնգամյա ծրագրի և գերմանական ADRA կազմակերպության աջակցությամբ, կենտրոնը կենտրոնանում է քրոնիկական կմախք ունեցող երեխաների վերականգնման վրա։ և նյարդամկանային պայմաններ: Հաստատությունն ապահովում է ինչպես ստացիոնար, այնպես էլ ամբուլատոր բուժօգնություն տարեկան շուրջ 800 հիվանդի և վերահսկում է ընդհանուր առմամբ 3000 երեխայի: Մոտ 100 հոգանոց անձնակազմով, որոնցից 30-ը ուղղակիորեն աշխատում են երեխաների հետ, Կենտրոնը նպատակ ունի զարգացնել վերականգնողական բժշկությունը Հայաստանում՝ նպաստելով ֆիզիկական և մտավոր զարգացմանը, անկախությանը և սոցիալական ինտեգրմանը: Ինտեգրման մանկապարտեզը, որը բացվել է 2002 թվականին, այս ջանքերի առանցքային մասն է:
. Կազմակերպել ժամանցի, սպորտի, նկարչության և քանդակագործության սեմինարներ և երգեր ու պարեր սովորեցնել: ·Օգնել երեխաներին տնային առաջադրանքների հարցում և նպաստել սեմինարներին՝ զարգացնելու նրանց ստեղծագործական հմտությունները:
· Ստացեք պատկերացումներ անապահով երեխաների սահմանափակ հեռանկարների մասին: · Մասնակցել սեմինարների անձնակազմի համար հաշմանդամ երեխաների հետ աշխատելու վերաբերյալ և սովորել արդյունավետ մեթոդներ:
·Շփվել ծնողների հետ, կազմակերպել քննարկման հանդիպումներ և աջակցել նրանց երեխաների հետ աշխատելու հարցում:
Կամավորների պարտավորություններ
Կամավորը պետք է ունենա երեխաների հետ աշխատելու մեծ հետաքրքրություն և կարողություն, ներառյալ նրանց ժամանցի և սպորտային միջոցառումների կազմակերպումը, մշակութային երեկոները և սեմինարները: Անգլերենի իմացությունը պարտադիր է։

Republican Pediatric Rehabilitation Center
The presence of an international volunteer at the Republican Rehabilitation Center offers children the chance to explore diverse cultures and societies, fostering tolerance and aiding their future integration into society. The volunteer will organize various interactive lessons on subjects such as geography and ecology. Their role will involve engaging in all activities with children aged 4 to 15.
The Republican Rehabilitation Center, established in Yerevan in 1989 after the earthquake, began operations in 1991. Initially funded by a five-year project with Armenia's Ministry of Health and supported by the German organization ADRA, the Center focuses on rehabilitating children with chronic skeletal and neuromuscular conditions. The facility provides both inpatient and outpatient care to around 800 patients annually and oversees 3,000 children in total. With a staff of about 100, including 30 directly working with children, the Center aims to advance rehabilitation medicine in Armenia, fostering physical and mental development, independence, and social integration. The Integration Kindergarten, opened in 2002, is a key part of this effort.
·Organize leisure activities, sports, painting and sculpting workshops, and teach songs and dances.
·Assist children with homework and facilitate workshops to enhance their creative skills.
·Gain insight into the limited perspectives of disadvantaged children.
·Participate in seminars for staff on working with disabled children and learn effective methods.
·Communicate with parents, organize discussion meetings, and support them in working with their children.
​The volunteer should have a strong interest and ability to work with children, including organizing their recreational and sports activities, cultural evenings, and workshops. Proficiency in English is required.